Egzamin praktyczny pojazdem OSK

Procedura składania dokumentów o udział pojazdu własnego lub pojazdu OSK w państwowym egzaminie praktycznym na prawo jazdy

 

1. Wniosek osoby egzaminowanej składa się w dniu zapisu na egzamin, nie później niż dwa dni robocze przed wyznaczonym terminem egzaminu.
2. Wymagane dokumenty dotyczące podstawiania pojazdu własnego lub pojazdu OSK na egzamin prosimy składać u pracownika BOK lub przesyłać na adres mailowy:

– PŁOCK – bok@wordplock.pl,
– SOCHACZEW – sochaczew@wordplock.pl

3.W przypadku złożenia dokumentów drogą mailową:
a) W temacie maila należy podać: imię, nazwisko osoby egzaminowanej , datę i miejsce egzaminu.
b) Jedna wiadomość może zawierać dokumenty tylko dla jednego egzaminu/osoby.
c) Po wpisaniu pojazdu do systemu SI WORD na egzamin, pracownik BOK wysyła odpowiedź do nadawcy wiadomości o treści „Pojazd zapisany na egzamin”.
d) W przypadku, gdy upłynie dzień roboczy bez informacji o zapisaniu pojazdu, osoba egzaminowana sama powinna drogą elektroniczną lub telefonicznie monitorować proces wpisania pojazdu na egzamin.

USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami:

Art. 53. 1. Praktyczna część egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi jest prowadzona pojazdem pozostającym w dyspozycji wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

2. Praktyczna część egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania tramwajem jest prowadzona pojazdem szynowym podmiotu, o którym mowa w art. 51 ust. 5 pkt 1.

3. Pojazdy wykorzystywane do prowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi powinny spełniać wymagania, o których mowa w art. 24.

4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdów:
1) o których mowa w art. 54 ust. 5;
2) którymi prowadzi się egzamin w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B1, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E.
4a. Praktyczna część egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B lub B+E na wniosek i koszt osoby egzaminowanej, jest prowadzona wskazanym pojazdem ośrodka szkolenia kierowców, który prowadził szkolenie tej osoby

 

Procedura podstawiania pojazdów OSK na egzamin

Przed planowaniem egzaminu praktycznego na pojeździe OSK (ośrodka szkolenia kierowców), kierownik ośrodka lub instruktor powinien podstawić pojazd OSK do siedziby lub oddziału WORD w celu weryfikacji przez Egzaminatora Nadzorującego przy współpracy z Informatykiem. Podczas weryfikacji pojazdu zwraca się uwagę na to, czy spełnia warunki dla pojazdu przystosowanego do nauki jazdy i egzaminowania zawarte w odrębnych przepisach:

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (tekst jednolity Dz.U.2024, poz. 502)
1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z. 2023.1047 t.j. z późn zm.)
2. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2023r. poz. 622, 1123, 1234, 1312, 1560, 1872 z późn. zm.)
3. Rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. z 2023, poz. 2659 z późn. zm.)
– oraz szczegółowo zawarte w regulaminie przeprowadzania części praktycznej egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi pojazdem niepozostającym w dyspozycji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku (Załącznik nr 1 zarządzenia nr 3/2024 Dyrektora WORD Płock).

➢ Po pozytywnej weryfikacji pojazdu OSK przewidzianego na egzamin państwowy Egzaminator Nadzorujący wprowadza pojazd do systemu SI WORD. Pozytywnie zweryfikowany pojazd może być planowany do kolejnych egzaminów bez konieczności powtórnych weryfikacji.

➢ Osoba egzaminowana wyrażająca wolę przeprowadzenia praktycznej części egzaminu państwowego pojazdem OSK, który prowadził jej szkolenie składa w ośrodku egzaminowania wniosek (wraz z oświadczeniem Ośrodka Szkolenia Kierowców o udział pojazdu tego ośrodka w części praktycznej egzaminu państwowego (załącznik nr 2 Regulaminu).

➢ Wniosek ten składa nie później niż dwa dni robocze przed wyznaczonym terminem egzaminu, zgodnie z Procedurą składania dokumentów o udział pojazdu własnego lub pojazdu OSK w państwowym egzaminie praktycznym na prawo jazdy stanowiącą Załącznik nr 3 Regulaminu.
➢ Instruktor lub osoba upoważniona dostarcza pojazd na teren WORD Płock lub O/Sochaczew w dniu egzaminu na co najmniej 30 minut przed godziną wyznaczonego egzaminu, wraz z niezbędnymi dokumentami oraz kluczykami

➢ W przypadku, gdy pojazd OSK, wskazany przez osobę egzaminowaną, którym miała być przeprowadzona część praktyczna egzaminu nie został podstawiony na planowaną godzinę, jest niesprawny lub uległ awarii, to osoba egzaminowana może zrezygnować z przedmiotowego pojazdu i przystąpić do egzaminu na pojeździe ośrodka egzaminowania, pod warunkiem, że taki pojazd będzie do dyspozycji.

➢ Po zakończonym egzaminie praktycznym, osoba upoważniona lub egzaminator w obecności osoby egzaminowanej wyjmuje z rejestratora nośnik elektroniczny z nagraniem przebiegu egzaminu i przekazuje do Biura Obsługi Klienta WORD Płock

REGULAMIN
przeprowadzania części praktycznej egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi, pojazdem (zespołem pojazdów) niepozostającym w dyspozycji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku

WNIOSEK
o przeprowadzenie praktycznej części egzaminu w zakresie prawo jazdy
pojazdem OSK ( kat. AM,A1,A2,A,B,B+E)

WNIOSEK

o odmowie udostępnienia pojazdu przez OSK